Įžeminimų FAQ

Įžeminimų FAQ

Jei jums elektra yra tamsus dalykas, jei su elektra paskutinį kartą susipažinote mokyklos fizikos pamokoje, jei neatskiriate kintamos ir pastovios įtampos, jei žodžiai fazė ir nulis jums nieko nesako- prašau nemontuokite elektros įrengimų, lai tą darbą atlieka specialistas. Jei manote, kad suprantate šitą interneto puslapį ir prisiimate visą atsokomybę už galimas pasekmes- tęskite.
Itampa pavojinga

Tai kiek pataisytas straipsnis iš senų mano interneto puslapių. Straipsnis yra rekomendacinio pobūdžio ir gali neatitikti esamų Elektros įrenginių įrengimo eksploatavimo saugos taisyklių.

1. Kas yra įžeminimas
2. Kas yra įnulinimas
3. Nulinės srovės rėlės
4. Kompiuterių ižeminimas
5. Kompų ižeminimas nuosavuose namuose, pastatuose su prieinama paskirstymo dėže
6. Kompų įžeminimas daugiabučiuose namuose.
7. Spalvos naudojamos laiduose.

(Taip žymimas tekstas maniakams ir šiaip smalsiems žmonėms)
O taip pažmeta straipsnio iliustracija. Užveskite pelę ant įrašo ir neužilgo iššoks paveiksliukas.

1. Kas yra įžeminimas. Daugelis elektros prietaisų turi metalines detales kurias gali paliesti vartotojas. Veikiant tokiems prietaisams ant metalinių detalių dėl gedimų, schematikos ir konstrukcijos įpatumu, blogos izoliacijos gali atsirasti gyvybiškai pavojngi įtampos potencialai. Kai kada tokie nuotekiai buna nepavojingi ir niekam netrukdo. Daugelis tikriausiai pastebėjo kad braukiant atbula plaštaką per šaldytuvą jaučiasi švelnus purtymas. Nors įtampa ant šaldytuvo buna gana ir didelė kad net uždega indikatoriaus neonine lemputę, srovė tesiekia 1mA. Senstant prietaisui, ta srovė gali ir stiprėti. Kad išvengti namalonių pojučių ir galimų nelaimingų atsitikimų rekomenduojama tokius prietaisus įžeminti. T.y. nuleisti krūvį į žemę. Tai daroma pajungiant prietaiso korpusą į trečią įvado laidą kuris vadinamas žeme. Tas laidas paprastai žymimas geltonai-žaliai dryžuota izoliacija. Normaliuose elektros įvaduose jis buna prijungtas prie elektros rozečių viduriniojo kontakto. Šitas laidas įvadinėse spintose sujungtas su elektros spintos korpusu ir su nuliniu laidu bei (idealus atvejis retai kur beaptinkamas) su įžeminimo konturu. Įžeminimo konturas tai metalinės juostos, vamzdžiu konstrukcijos įkastos į žeme. Kadangi daugelyje namu tokio konturo nei su žiburiu nerasi, tai leidžiama naudoti…

skaityti toliau:
2. Įnulinimą. Tai paprasciausias korpusinio/ įžeminimo laido sujungimas su neutrale arba nuliu. SVARBU: negalima įnulinti pačioje rozetėje, įnulinimas daromas saugiklių spintoje. (Daugelis nauju spintų saugikliams pravardžiuojamos hageriais, dėl to kad pirmosios spintos kurios pasirodė Marijos žemėje buvo Hager gamybos.) Padarius įnulinimą pačioje rozetėje atsiranda galimybė, kad skirtingų prietaisų korpusai bus po skirtingu potencialu. Tai vadinamas “ground loop" efektas- paprasčiausiai nulinis laidas turį kažkokią varžą ir atitinkamai kai per jį teka srovė, vyksta įtampos kritimas ir rozetėjė nulis pasidaro nebe nulis. O per įžeminimo laidą , normaliomis sąlygomis, neturi tekėti srovė. Netgi saugiklių spintose kurios nutolusios nuo pagrindinio įvado, nulio ir įžeminimo laidai jungiami į skirtingas kaladėles. Žodžiu, pagal taisykles draudžiama įnulinti rozetėje. Ir dar, jei įvyks koks gedimas instaliacijoje ar koks remontas yra tikimybe kad nulinis ir fazinis laidas gali apsikeisti vietomis (vienodos laidų spalvos, kabelio perkirtimas ar pergrežimas drėle ir t.t. arba paprasčiausiai nutruks ar nudegs nulinis laidas įvade ar iki rozetės) Naudojant 3 laidus, du kartus padidėja patikimumas ir 2 kartus mažesnė tikimybe kad durnas daltonikas elektrikas ka nors supainios. Geras įnulinimas pilnai atstoja įžeminimą beveik visuose gyvenimo atvejuose kol nesusiduriam su vandens sildytuvais, skalbimo masinom ir kitais galingais elektros prietaisais. Kodėl? Sakysim vandens šildytuvo “spirale" skilo ir susijungė su vandeniu, srovė pradėjo tekėti į korpusą ir per įžeminimą nuteka tolyn. Žmogus kaip ir nepurtomas, bet elektros prietaisas toliau genda, vyksta elektrolizė- gali kauptis sprogios dujos, genda pats prietaisas ir galu gale, gauname galngą beveik trumpą į korpusą. Ką reiškia “beveik trumpas"? Tai reiškia, kad saugiklis dar neperdega/neišsijungia, bet į korpusą teka net keliolikos amperų srovė. Su tokiom srovėm tikras įžeminimas gali ir nesusidoroti- neleis įžeminimo varža. Tada korpusas ir įžeminimas pasidaro po įtampa. Ir, galu gale, kam laikyti tokią bombą pas save namuose. Kad išvengti tokių nelaimų naudojamos…

3. Nulinės srovės rėles (Nuotekio), [GFCI, ground flow current Interrupter]. Šių rėlių esmė tokia, kad jos palygina sroves tekančias per fazinį ir nulinį laidą. Jei srovės nesutampa, vadinasi kažkur vyksta srovės nutekėjimas. Paprastai nustatoma, kad jei srovės nesutampa daugiau 10…30mA (pagal rėlės modelį) rėlė suveikia ir atjungia apkrovą. Šios rėlės naudojamos tik virtuvės ir vonios įrenginiams, kompiuteriams nulinės srovės rėlės NENAUDOJAMOS (nerekomenduojama). Aišku galima pastatyti tą rėlę, bet pasiruoškite galimiems neteisingams suveikimams. Kodėl? Todėl, kad Lietuvoje labai daug prastų kompiuterio maitinimo šaltinių- pas juos labai didelės nuotekio srovės. O jei kompiuterinę sistema papildysim kokiu nors stipresniu printeriu ir kompiuteriniu tinklu… ar TV tiuneriu. Ypač pavojingas TV tiuneris ir kolektyvinė antena- ANTENA TURI BŪTI ĮŽEMINTA SKIRSTYMO SPINTOJE. Tai turi atlikti kabelinės TV operatoriai. Tai privaloma (taip reikalauja istatymas- todėl drasiai gali reikalauti). Kiek sunkiau su vietiniais LAN tinklais. Teoriškai, LAN tinklas yra galvaniškai atrištas, bet dažnai kažkaip ta įtampa prasimuša iki kompiuterio.

Dėmesio. Nuo 2007 metų liepos 1 dienos, srovės nuotekio ar dar vadinama skirtuminė relė PRIVALOMA pavojingose ir labai pavojingose patalpose. Tokios patalpos (ar zonos) yra beveik visur.

DĖMESIO, neskaitykite amerikoniškų 230V aprašymų internete. Ten srovė paduodama truputi kitaip negu europoje ar Lietuvoje. Ten yra 2 fazių su neutrale maitinimas. Mums tinka 110V aprašymai.
Galima pasidaryti nulinės srovės rėlės testeri. Reikia pasiimti 15K omų rezistorų (15mA rėlei, 7Kom- 30mA) ir sujungti ji tarp fazės ir korpuso. Nuo tokio pajungimo turi suveikti apsauga ir nulinės srovės rėlė turi atsijungti. Beja, nulinės srovės rėlės neatstoja saugiklio, todėl nuosekliai rėlei privaloma įjungti automatinį saugiklį. (Yra rėlės su automatine magnetine atkirta, bet pasiskaitykite relės instrukcija prieš jungdami).
Šioje schemoje pavaizduotos paprastos vienos fazės nulinės srovės pajungimas kai nėra įžeminimo laido (PE) įvade. Iš tikrųjų, rėlei nesvarbu kur pajungti nulį, o kur fazę.

4. Kompiuteriai kaip ir visi elektriniai prietaisai turi įvairių detalių prijungtu prie tinklo. Tai visu pirma maitinimo šaltinis. Maitinimo šaltinyje stovi itampos filtras, lygintuvas, kondensatoriai. Jie visi gali sugesti, ypač žinant kad juos gamina atgrubnagiai kiniečiai. Atidarius tokius prietaisus dažnai matosi, kad gamintojas chaltūrina ir dažnai deda detales kurios tam reikalui nepritaikytos (filtrų kondensatoriai) arba iš viso daugelį detalių tiesiog užmiršta įdėti… Per visas detales galimi ir leistini srovės nuotekiai į korpusą. Jie paprastai buna nepavojingi gyvybei ir daugeliu atveju kompiuterio periferijai. Taciau jungiant kelis kompiuterius į tinklą ar jungiant nelabai pritaikytus išorinius įrenginius kartais susidaro sąlygos, kad pazeidžiamas normalus kompiuterio darbas. Tai gali buti paprasciausias kompiuterio užstrigimas, tinklo našumo sumažėjimas arba žymiai fatališkesni dalykai, kaip kompiuterio komponentų gedimai ar gaisrai. Todėl kompiuterius verta įžeminti. (Beja, daugelis firmu savo garantiniuose lapuose rašo kad kompas turi būti įžemintas). Kaip tai padaryti? Jei gyvenate/dirbate normaliame name, daugelis rozečių jau turi įžeminimą. Jei nėra, teks truputi padirbėti. (Paveiksliuke matome kaip dega neoninė lemputė priliesta prie neįžeminto kompo korpuso). note: jei jūs elektronikos maniakas, išsiardykite savo kompo maitinimo bloką ir paieškokite tai vadinamu X ir Y klasės filtrinių kondensatorių. Paprastai 250V 0.01mkf dydžio. Tokie kondikai kartais sprogsta- bet jie sprogsta nepavojingai. Dar naujuose kompiuteriuose stovi varistoriai- kurių tiesioginė paskirtis nužudyti saugikli kai tinkle per didelė įtampa. Kai jie užsitrumpina, perdega saugiklis, BET NESUDEGA JOKIA ELEKTRONIKA. Tokius dalykus mačiau tik baltuose kompuose ir rimtoje technikoje. Pigioje kiniečių technikoje yra tik skylutės tokiems daiktams. Jie taip taupo, nes tie kondikai ir varistoriai brangoki. Kaip juos atpažinti? Paprastai tai plastmasinės dėžutės su daugybe sertifikatų ant šono.

5. Jei gyvenate nuosavame name, arba pastate kur naujoviškai išvedžiotas įvadas ar prieinate prie paskirstymo spintos, jums tereikia prisijungti 3 laidą (būtinai žaliai-geltonos spalvos) prie spintos metalinio korpuso arba specialios metalines kaladėles ir nusivesti į savo kompo rozetę. Nerekomenduojama nuosavam name jungtis prie vandentiekio ar apšildymo sistemos vamzdžių. Vamzdžiai gali buti ir plastikiniai… Nors nuosavame name, jei tikrai žinai kad tavo vamzdyno varža maža, galima prisijungti. Ir žinoma turi įsitikinti, kad koks “tėvukas" neprijungė vandens šildytuvo be įžeminimo ar nebando atsukinėti elektros skaitliuko. Jei gyvenate nuosavame name kur įvadas senoviškas, teks biški investuoti. Galima pasidaryti tikrą įžeminima kieme užkasus kokią metalinę konstrukciją arba reikės pasitobulinti įvadą. Užkasus keletą metrų geležies, įžeminimas bus labai negalingas. Jo varža neatitiks standartų, todėl prie šio įžeminimo negalima jungti galingų prietaisų. Kompui toks įžeminimas iš bėdos tiks. Užsienietiški interneto puslapiai rekomenduoja tokį tikrinimo metodą- reikia į fazes laidą, nuosekliai esamam saugikliui įsijungti 5A tirpųjį saugiklį (Tinka mašinos saugiklis su gerai izoliuotu laikikliu). Per šitą saugiklį paduodam srovę į įžeminimą. Saugiklis turi perdegti. Nors mano manymu, įžeminimas turi buti tokio galingumo, kad išmuštu tavo kambario saugiklį. O čia prasideda problemos su senais įvadais. Seniau būdavo skaitliukas, 2 saugikliai ir viskas. Ko ir norėti- senobiniais laikais nebuvo daug galingų buitinių elektros prietaisų. Dabar prietaisų daug, ir žiurėk, pastoviai išmuša saugiklius. Žmonės pasistato galingesnius. Gaunasi, kad pastatyti saugikliai atlaiko suminę visų kambarių, palėpių ir garažų srovę. Taip jau gaunasi, kad kartais ir 32A automatą pasistato, ar dar blogiau, užsivinioja kokią vielą ant saugiklio tirpuko. Tada įvykus trumpajam jungimui sakysime kompe, turi suveikti saugiklis kuris “paskaičiuotas" visam namui. Va taip ir kyla gaisrai. Ka reikia daryti? Reikia pasistengti išdalinti galingumus- reikia pasiknaisioti po įvadą ir pasistatyti atskirus saugiklius virtuvei, rūsiui, garažui ir pan. T.y. priartinti įvada šiuolaikiniui. Ir dar, reikia mesti lauk saugiklį pastatyta ant nulinio laido. Nes, neduok dieve, jei jis nudegs pirmas- visų įnulintų prietaisų korpusai atsiras po įtampa. Jei yra biški pinigų ir noro, reikia patobulinti elektros įvadą (aišku šitą darbą turėtu atlikti elektrikas). Labai pravartu atsivesti galingą nulinio laido įvadą nuo paskirstymo dėžės, stulpo, kabelinės spintos, išorinio skaitliuko spintos ar pan. Kaip pavyzdį paimsime Smetonos laiku statyta namą su originaliu 1939 metų įvadu ir tarybinių laikų skaitliukais. Seniau į nama srovė budavo paduodama per keturlaidę oro liniją (3 fazės ir 0), dabar Kaune keičiami įvadai ir kabinami oriniai kabeliai- tos pačios 3 fazės izoliuotos + vienas nuogas nulinis laidas. Paprastai faziniai laidai užįzoliuoti ir dėžutes uzbliombuotos, kad tūlas Lietuvis nevogtu elektros, bet nulinis laidas nuogas. Prie jo ir kabiname naują gražų laidą. Aišku reikia nesusukti Aliumininių laidų su Variniais- pas mane elektrikai tai sujugė per kaladėlę. Gerai kad pastogė sausa ir aš tikiuosi kad laidas nenukirmys. Kitą laido galą įkišame į patalpą kur stovi saugikliai ir pan. Ten pritvirtiname įnulinimo kaladėlę ir į ja sujungiami visi nuliniai laidai. Aišku gražiau viską statyti į gražią dėžutę, bet galima viska pakabinti ant laidų.

Kabelinė spinta. Tokiomis daromi įvadai į pramoninius pastatus.Bet ir čia yra įžeminimo gnybtas.

Kiekvienoje elektros spintoje buna įžeminimo gnybtas. Laidą reikia prisukti “nuo dūšios", kad neatsipalaiduotu. Negalima dėti po kelis laidus ant to pačio varžto, bent jau be poveržlių. Ir nemontuokite Aliuminio ir vario laidų taip, kad jie liestusi! Aišku, jei atidarę savo spintą pamatysite TOKĮ vaizdą, geriau jau nelyskite.

Smetoniško namo “oro" linijos įvadas. Strėle pažymėtas prisijungimas prie nulinio laido.

Ant laidų kabančios įnulinimo kaladėlės. Aišku galima gražiau, bet sename name laidai labai trapūs ir trumpi, todėl teko taip kvailokai viską išvedžioti.

Kairėje 1 butas, apkrovos išskirstytos į 4 saugiklius (virtuvė-vonia-elektros šildytuvas eina dar per papildoma nuotekio rėlę, butas, rusys-garažas, laiptinė. Atitinkamai B20A, B10A, B6A, B6A automatiniai saugikliai). Dešinėje vienas saugiklis visam 2 butui. (B16A)

3 skaitliukai padorioje, bet pusiau tarybinio standarto laiptinėje. Visi saugikliai pastatyti butuose. Laiptinės spintoje įrengta tiktai apskaita. Kai kuriose laiptinėse tokios spintos būna užbliombuotos. Tada įžeminimo gnybto teks ieškoti atsidarius šalia esančias dureles, kur išvedžioti telefono, kolektyvinės antenos (kabelinės TV), kompiuterinio tinklo laidai.

6. Gyvenant daugiabutyje/daugiaaukščiam name, šita problema sprendžiama panašiai, tik čia NEGALIMA jungtis prie vandentiekio ar apšildymo sistemos. O ypač negalima jungti prie dujotiekio. Negalima vien tik dėl to, kad negali garantuoti kitu gyventoju saugumo ir tu pačių gyventoju saugios veiklos su tuo pačiu “įžeminimu". Geriausia ką galima padaryti, tai atsivesti nulinį laidą nuo įvadinės spintos. Tai nėra labai sudėtinga ir 90% visų darbų sudaro gražus laido paslėpimas koridoriuje ir kambaryje.

7. Trumpa informacija apie laidų spalvas. Tai tik rekomendacijos. Grandinė US Standard European
Fazė Juodas
Black Rudas
Brown
Neutralė/nulis Baltas
White Mėlynas
Blue
Žemė/įžeminimas Žalias/ Žalias su Geltonais brukšniais
Green Green/ Yellow Stripe Žalias/ Žalias su Geltonais brukšniais
Green / Yellow Stripe
2-tra fazė Raudonas arba Mėlynas
Red or Blue
3-čia fazė Raudonas arba Mėlynas
Blue or Red
P.S. Pastotėse fazės ženklinamos pagal mūsų vėliavą: Geltona, Žalia, Raudona :)

——————————————————————————–

©2004, 2007 by Savel

6 Responses to “Įžeminimų FAQ”

 1. Gediminas Says:

  Labai praktiski patarimai.

 2. savas Says:

  Man atrodo sumaisyta itampa USA 120V , o musu 230V.

 3. Administrator Says:

  “110V aprašymai tinka" reiškia, kad tinka schemų principai. Įtampa šiuo atveju neduoda jokios reikšmės, nebent ant tiek paplauks protas, kad pirksit emerikoniškas rėles :)

  Šiaip amerikoje yra dviejų tipų tinklai: vienfazės 110V (įtampa plaukioja kaip ir pas mus) ir namuose su “padidinto galingumo" įvadu 220 kuri geriau vadinti 240V. Tai du kartus po 110V, tik priešingos fazės. Ir viskas 60Hz.

  EU priimtas šioks toks standartas kuri grubiai galima pavadinti 230V+-10%, 50Hz. Vienai fazei. Trys fazės- 400V.

  Yra viena didelė išimti (pagal gandus)- Norvegija. Ten visokių įdomybių yra. Ir dar GB su savo saugiklių politika ir “teisingos fazės teisingoje skylutėje" taisykle.

 4. darius Says:

  Norejau paklaust jai prietaisas skirtas naudoti 230V sroveje ar jis bus tinkamas naudoti 110V srovej. Tiksliau ar lietuvoje pirktas nesiojamas kompiuteris bus tinkamas naudoti jav? aciu uz atsakyma

 5. Administrator Says:

  Jei ant prietaiso nėra parašyta, kad jis gali dirbti 110V/60Hz, tai tada įtampa reikia perkonvertuoti.
  Jei prietaisui nesvarbu tinklo dažnis, tai užtenka 110/230 trafuko/autotrafo.

 6. Egidijus Says:

  Sveiki, turiu tokia problema, reikia klientui pajungti toki automatikos valdikli, jis nori ten garantiju, bet man atidarius jo skyda neradau atskiro zemes kontakto, tipo ateina trys fazes ir nulis, bet jis man aiskina kad pas ji tipo name yra izeminimas. kaip imanoma su kokiais prietaisais patikrinti ar tikrai name yra izeminimas? P.S.apie elektra dar tik mokausi, tai visada klientu paprasau kad man butu atvesti trys laidai, o dabar situacija kad klientas nenori samdyti dar vieno zmogaus kad man surastu ta izeminima, nori kad as surasciau. Laukiu pasiulymu, butu labai gerai i emaila egidijus@vilniaus-manfula.lt

Leave a Reply

Bot-Check (Jei ne skaičiai spauskit refresh. Tik oranžinius naudoti.)

Unhappy Tikbalang