5V galingas maitblokis kištukyje

Mano raudonų šviesos diodų laikrodukas naudoja gana daug srovės (gal porą amperų) ir tik 5V. Todėl reikia kiek padoresnio maitinimo šaltinio. Pradžioje naudojau maitinimo šaltinį nuo LinkSys ruterio, deja jis išsilydė. Aš ji kiek paremontavau, deja jis ilgai netraukė. Vieną vakarą išgirdau duslų pokštelijimą ir elektrotinių kondikų vidurių smarvę sumaišyta su degėsiais… Srogo daug kas pirminėje ir ten nieko gero neliko…
Be laikrodžio kažkaip nesmagu, todėl nutariau paieškoti ką nors naujo. Turėjau čia kažkokius 3.3V 5A maitblokiukus įkišamus į rozetę. Tačiau perdaryti nepavyko- pakeitus Vref reikšmę iki 5V maitblokis nepasileido- matyt trafo vijų mažokai. Todėl vieną dieną nusprendžiau pasidaryti savos gamybos. Panaudojau LCD monitoriau maitblokį kaip donorą- visos detalės puikiausiai tiko, tik reikėjo viską sumažinti iki nedidelės plokštės ir pašalinti nereikalingas įtampas. Netgi transformatorius tiko be jokių pervyniojimų.

Gavosi visai kompaktiška konstrukcija:
5V wall brick PSU
Čia pirminis variantas. Viska surinkau lygtai ir teisingai, bet maitblokis su apkrova neveikė. Išbandžiau kelias modifikacijas. Vistiek niekas neveikė.

5V wall brick PSU
Po eksperimentų apatinė pusė pasidarė ne tokia graži. Net iš nevilties pakeičiau kelias detales: mikroschemą, TL431, kelis rezistorius, jų pajungimo vietas ir net transformatorių…
O pasirodo paprasta klaidelė ar šiaip nepasisekė… mikroschemos maitinime pastačiau UF4007 diodą (datasheetas ir AN-4137 rekomenduoja UF4003 ar TVR10G diodus) ir jis kažkodėl gliučino. Kiniečiai savo schemose sudėjo papračiausius lėtus 1N4004… Kai įdėjau “paprastą” diodą visi gliukai baigėsi. Maitblokis pasileido…

5V wall brick PSU
Išlindo kita bėda- karštis. Pati FSDM0565RB mikroschema vos vos kaista, tačiau dvigubas diodas (SDB10150R) karštas kaip pekla. Uždėjau kelis radiatorius- mikroschema visiškai drugna, o diodai per karšti, kad uždaryti į dėžutę…
Pastatyti raktą kaip lygintuvą nėra galimybės, nes nėra valdymo apvijos. Paprastas geresnis šotki diodas iš ATX maitblokio netinką- tai rodos vadinamas flyback maitblokis, priešingos įtampos potencialas žymiai didesnis nei forward. Todėl padorus šotkis iškarto pramušamas.

7 replies on “5V galingas maitblokis kištukyje”

  1. O kodėl neprisiminus senų geru seleninių diodų laikų ir nejungus nuosekliai , lygegrečiai :/ ?
    Net jei ir dėl santykinai pastovaus įtampos kritimo ar dėl kitų preižaščių, bendras sklaidomas galingumas neįpatingai sumažės išloši tai, kad šilumos tankis per vieno diodo korpusą, o tai reiškia ir temperatųra, mažės :/ …

  2. Problema kelia ne pačio diodo karštis, o bendras šilumos kiekis gana mažoje dėžutėje. Net ir dabar diodas tai du diodai lygiagrečiai ir aliumininis radiatorius. Tačiau šiluma niekur nedingsta ir kaitina dėžutę. Vieninteliai sprendimai- didinti šilomos pernešimą iš dėžutės arba mažinti įtampos kritimą ant diodo. Tačiau dėl flyback topologijos negaliu naudoti mažavolčių šotkių… Dabar diodas Vrev=150V, srovė apie 10A, Uf5A=0.88V. Tai spėju, kad diodas išpinduliuoja pora vatų šilumos tikrai.
    Šiaip, dabar maitblokis šyla tikrai mažiau nei anksčiau naudotas Linksys maitblokis.
    Tačiau pastebėjau naują bėdą- nakties metu, kai aplinkui tylu girdisi čirpimas iš maitblokio. Čirpimas priklauso nuo to ką rodo laikrodis- kinta naudojama srovė. Maitblokyje ir laikrodyje yra virš 15000uF ant 5V šynos, bet vistiek čirškia… 🙁

  3. IRF gamina šotkius su Vrev~=150V, I~=50A ir Tj iki gal 150 (ar 120) laipsnių. Užmesk akį – gal bus tinkamesnis variantas (:

  4. Gal, bet koks pas ta šotkį Uf? Šilumos ribojimos gal ir neaktualus ir tiek amperų nereikia… Nes kažkur mėtosi tokie šimtaamperiniai šotkiai ir apie 200V, tai ju korpusai su šešiais varžteliais… 🙂

  5. Na, tokiam žmogui kaip jūs mielai padovanočiau kitą, firminį maitblokį. Geras, Trendnet wifi maitblokis buvo, bet ir nedidelis – “kištukyje” kaip ir norit 🙂 Kaip kiek didesnis telefono pakrovėjas. Duoda 5V ir 2.5A realių.

  6. Tame ir bėda, kad “originalus” maitblokis, 5V ir 2.5A neišlaikė. Pradžioje išsilydė korpusas, vėliau ir viduriai. Aš net nežinau, kad amperų sriobia laikrodis. Labai jau impulsinė apkrova- dinaminė indikacija duoda savo specifiką. Jei sustotų indikacija, tiek diodai, tiek draiveriai mikliai perkaistu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *