AWG, mm2 ir šūdini kabeliai

Senesnėje žinutėje matėsi, kad mano eksperimento metu labai krenta įtampa. Tai įvyko dėl to, kad eksperimentas buvo daromas ilgo kabelio gale, o ir sujungimai buvo atlikti paprasto kompinio kabelio gabalais. Norėdamas pabaigti prietaisą, puoliau ieškoti tinkamo laido… o čia prasidėjo problemos. Visi kompiniai kabeliai atrodo panašiai.

awg mm2 making shit cables
Iš kairės į dešinę: 2.5 kvadrato lankstus kabelis, dulkių siurblio kabelis, gaidiškas kompo kabelis ir kiek senesnis amerikoniškas kompo kabelis.

Aš eksperimentavau su dulkių siurblio kabeliu. Jis visai padorus, tik labai ilgas. Laidas turi žymėjimas “2×1.0mm2”. Nutariau pakeisti kabelį. Pirmas kabelis papuolė pats gaidiškiausias. Ant kištuko parašyta 6-10A, 250V. Ant pačio laido-18AWGx3C. AWG- tai American Wire Gauge, amerikoniškas laido storio standartas. AWG18= 1.024mm diametras ir 0.823 kvadratiniai milimetrai. Pagal foto tai nelabai…

Kitas laidas- kiek senesnis amerikoniško kištuko kabelis. Tas pats AWG18. Kabelis kiek storesnis, o kad rimčiau atrodytu kabelyje įleistas sintetinis šniūras. Bent jau ką nors galima pakarti ant tokio laido…

Teko atsisakyti ir naudoti standartizuotą laidą…

O dabar eksperimentas:
awg mm2 making shit cables

Matuojamas laidelis susukamas, kad vijos gražiai susidėliotu. Poto suspaudžiamas slankmačiu ir atleidžiamas. Taip gaunam kažkokį santykinį diametrą.

Laido plotas tai pi r kvadratu.


D:0.65; R:0.325; S:0.332
D:1.14; R:0.57; S:1.021
D:1.36; R:0.68; S:1.453
D:2.23; R:1.115; S:3.906? Čia klaida, D:~1.85; R:0.925; S:2.688

Skaičiai visiškai netikslūs. Labai sunku matuoti daugiagyslio kabelio diametrą, o ir gyslelės turi oro tarpelius. Bet bendras vaizdas susidaro: kinai žiauriai taupo. Per plonąjį kabelį 6-10A leisti nevertėtų… 🙂 Baltasis, amerikoniškas kabelis bent jau nemelavo- ten tikrai panšu AWG18. Ant to kabelio išliko lipdukas-sertifikatas:

CSA sertifikatas

Lygtai Kanados sertifikatas: CSA, S12, LL78431, Cord Set Cordon Amovible, 10AMP, 125V, 1250W, S-9-3, THAI WONDERFUL.

Galvojat čia baisiausi variantai? Otai-ir-ne. Istorijoje buvo užfiksuotas faktas, kai kompo maitinimo kabelis… lipo prie magneto. Vidinės (!) gyslos buvo geležinės, tik pavariuotos… Ir nelabai storos. Kaip toks kabelis turėjo kaisti prie apkrovos? Deja to baisuoklio nebeturiu- iškarto atsikračiau, kad netyčia nepapultu kur nors ir nepridarytu bėdos.

8 replies on “AWG, mm2 ir šūdini kabeliai”

  1. “Laido plotas tai du pi r kvadratu.” ??? Kas per du? 🙂 Paskaičiavęs tai gerai, bet kas per dvejetas? Dabar nei apskritimo ilgis (2*pi*r), nei plotas (pi*r^2)…

  2. Yeah, taupo kitaicai kad net juokas neima, kuo toliau tuo labiau ryškėja tendencija kad daro su dachuja izoliacijos ir mažai vario

  3. Nu tas siulas tai to pacio laido nuzievinimui. Trauki uz galo siula ir jis graziai prapjauna izoliacija.

  4. kadangi kazkada mokino apie laidus tai galiu paporint. Laidu tekant srovei veikia lyg sukurine srove, kuri stumia elektronus (tas dalelytes kurios pernesa kruvi) i laido isore, todel laido centru praktiskai srove neteka. tie daugiagysliai aukstos itampos laidai kur kabo ant stulpu yra suvynioti apie plienine gysla, ja srove neteka, o ji atlieka nesejos vaidmeni. Na bet cia teorija, o ka kinieciai nori tuom budu pasiekt kisdami ji i paprasta laida man ir lieka mistika. Gal kas labiau pazenges ju filosofiniam mastyme…

  5. Žinoma, kad kinai taupo. Dėl visa ko galima atlikti atx maitblokių AWG patikrinimą. Nors užtenka pažiūrėti į senesnių maitblokių laidus…

  6. Mariui: tik ne prie tokių dažnių, srovių ir įtampų. Elektronų gal ir neišstumia, bet magnetinės jėgos turi įtaką. Tačiau ne prie buitinių srovių… O plieninė šerdis pas tas oro linijas tikrai ne dėl tavo minėtų efektų, o žymiai proziškiau. Pabandyk pasiskaičiuoti kokios jėgos veikią tos linijos laidą kai jis taip pakabintas ir pats tiek sveria… 🙂 Vienintelis linijos elektros lauko efekto įtakotas navarotas- tai keletos tos pačios fazės laidų pakabinimas kad ir šešiakampio forma. Lietuvoje to linijose nemačiau… Ir tai naudojama koronos efektams panaikinti… Gal išsivysčiusiose šalyse tai dažniau naudojama. Tarybų Lietuvos linijose to nėra (nebent skirstyklose).

    Kinai kiša tik dėl fuflo darymo. Nes prie tų pačių 220 laidų buvo ir USB bei tinklo laidai kurie lipo prie magneto… Visi šie laidai NEVEIKĖ.

  7. Tekdavo ankščiau susidurti su auto garso, maitinimo / naminiais audio laidais. Tai pigiausi garso kabeliai tipo ala ofc 2* 2,5 mm2 po 3 lt metras, tai mūsų meistrai buvo apšalę magnetas lipo prie rites. dar ir dabar yra tokio šlamšto pirkt, raudonšonė ritė su dideliu OFC uzrašu. 🙂

    Dietz prisiekė visais šventaisiais, kad pas juos izoliacija, plona, o vario daug, ir varis eina visur… ir ka gi po metų kitų jau maitinimo kabeliai 20mm2 viduje su geležimi, net plika akimi žiūrint į švariai perpjautą kabelį šviečia baltas kiekvienos gyslos viduriukas, o iš išores tipo varis.
    Kas su garsu darosi per tokius laidus garso sistemą paleidus nežinau(bet tikriausiai nieko gero).
    o mašininiuose garso sistemos maitinimo kabeliuose kur kitasyk gali vaikščioti ir po 150A, ar net daugiau (ir čia dažniausiai tenka statyti srovės kondensatoriu po 1,5F ar daugiau).- neįsivazduoju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *