Ličio jonų technologija namuose

Viskas prasidėjo nuo to, kad mano senasi video kameros akumuliatorius padarytas iš 6 (šešių!) NiMH akumuliatoriukų nusibaigė ir nebelaikė energijos- vieno pakrovimo užtekdavo nepilnai video kasetei. Ir dar, giminės ir artimieji užtrumpino šitą akumą ir jis su triukšmu, sprogimais ir daugybe dūmų sudegė. Kameros originalus akumuliatorius labai brangus ir retas, nes kamera senoka. Teko pamastyti apie naujo akumo darymą. Buvo galimi 2 variantai- NiMH technologija arba Li-ion. Ličio jonai kiek brangesni, bet užtektų tik dviejų “bačkelių”, tuo tarpu, su NiMH reikia 6 vienetų. (Matyt kameros originalus akumas buvo Ličio). Viskas atsimušė į kainą ir projektas buvo pridarytas, kol nepasitaikė nešiojamų kompiuterių baterėjų. Jos maždaug 2005 metų gamybos ir geros talpos. Ant dėžutės buvo parašyta 14.8V 4400mAh. Viduje 8 akumuliatorių celės sujungtos pagal schemą 4×2. Vadinasi vienos celės talpa 2.2Ah.

Li-ion technology

Sekantis etapas- teisingas Li-ion pakrovėjas, kuris pagal visas taisykles kraus akumus. Deja visi mobiliakai viduje turėjo tik 1 celės kontrolerius, o kamerai reikia 2. Šiaip, kiek papuolė elektronikos visur stovėjo to pačio gamintojo- Benchmarq arba tiksliau sakant- Texas Instruments čipukai.
Ačiū geriems žmonėms iš newsgroupo ir geriems žmonėms iš texas instruments- aš gavau dvi mikroschemas skirtas dviejų celių krovimui. Tai BQ2057. Ir gerai, kad dvi… Skubiai surinkau schemutę pagal datasheeta, tranza paėmiau iš seno kieto disko. Termistorius įdėjau abu vienodus iš kompų akumų.

Li-ion charger schematics

Deja, dėl nežinomos priežasties (schema surinkau teisingai) pirmas blynas parėjo dūmais- sudegė bq2057. Įlitavau antrąją, nusispjoviau per kairį petį ir paleidau- viskas veikia. Bet iškilo kita problema. Ant tranzo sodinama visa įtampą iš maitinimo šaltinio iki reikalingos Ličio baterėjai. O tranzas tai SMD tipo, be radiatoriaus. Maitblokis duoda apie 15V (nuo switcho, tipo 12V). Srovė tai ganėtinai didelė… (tranzas bent 2A laiko).
Todėl teko primontuoti stabilizatorių su LM2576. Tai impulsinis stabilizatorius, kuris gali atiduoti iki 3A išėjimo srovę. Gal kiek per daug, bet srovę per tranzą reguliuoja šuntinis rezistorius. Svarbu numušti įtampą. Kadangi naudojau second-hand stabilizatorių, tai teko panaudoti LM2576-5 t.y. su fiksuota išėjimo įtampa. Bet įdėjau kintamą rezistorių į feedback grandinę ir pakėliau išėjimo įtampą iki maždaug 9.4V (sakysim min 1V ant tranzo kritimas, O Liion reikia 8.4V max įtampos)

step-down PSU

Šiaip ne taip su termoklijais sujungiau abi PCB plokštes į vientisą daiktą, pritvirtinau kištuką ir valio, pakrovėjas veikia ir pernelyg nekaista. Beja pačiam viršutiniam paveikslėlyje, kairėje, matosi pakrovėjas.

One reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *