Iranas: kiek apie internetą

Internetas Irane yra, rodos šiame regione Iranas turi netgi didžiausią internautų kiekį palyginus su kaimyninėms šalims. Čia aišku didelę įtaką daro tas faktorius, kad čia daug gyventojų ir jie nėra tokie jau biedni. Irano Islamo revoliucija gal pradžioje buvo radikali, bet tai nieko labai daug nepakeitė žmonių galvose- Iraniečiai revoliucijos metu jau buvo labai išsivysčiusi šalis. O dar pas juos kiek liko ir senų Persų genų ir tas nedidelis ugnies garbintojų palikimas neleido šaliai radikalizuotis. Kitas momentas, kad nežiūrint į sankcijas pas juos buvo vežami kompai. Gal ne iš vakarų, bet iš Kinijos tikrai (o tiem tikrai nusispjauti į sankcijas). O jei yra kompai, tai atsiranda tinklas, o kai atsiranda tinklas, atsiranda ir tarp-tinklinis ryšis. O nuo jo iki interneto tai tik vienas pirstelėjimas.
Tačiau, nors tai ir respublika, bet pikti diedai su tiurbanais biški uždėjo rankelę ant interneto kranelio- nes reikia tautą apsaugoti nuo vakarietiško ištvirkimo, žiaurumo ir šlykštumo. Todėl yra šiokis- tokis valstybinis firewallas. Jis tokias nesąmones kaip feisbukas, youtubes ir dauguma rusiškų saitų užblokuoja. Tačiau tai ne didžioji kinų siena- ši ugniasienė skylėta, pakrypusi ir pasenusi. Matyt nėra to didelio „partijos“ noro kaip Kinijoje, taip pat nėra tiek lėšų o ir gal biški vėl išlenda ugnies garbintojų dvasia ir viskas visiems švelniai dzin. Gi rašiau, kad Ramadanas, o aukštu žemiau dienos metų vyko rimtas tūsas su bumčikinę muzika ir net merginų cyptelėjimais. Gi dievuliukas ir viršaus nelabai žiūri kas ten po stogų vyksta. Todėl gatvėje gal biški niu-niu, bet po stogu dzin.

Dar vienas specifinis momentas. Tarptautiniam bendravimui jie dar nėra pasiruoše, todėl nereikia stebėtis, kad kokiam tarptautiniam aerouoste bus internetas, kuris atrodys maždaug taip:

interneras Irane

Tačiau čia fig aišku, ką čia klausia. Kalbų pasirinkimo nėra, mano farsi žinios totaliai nulinės, o visokie guglės transleitai neveikia, nes nėra interneto. Beja, google translate neaišku ar veikia, nes dalis guglės servisų užblokuota. Matyt blokuota kažkokie IP rėžiai ir dalis domeinu, nes kartais prasimušdavo tie servisai- prieš debesys nepakovosi.

Beja internetas pagreitintas… kaip rašiau 0.2- 0.5Mbit/s.

Blokavimas paprastas- kartais nesimato saito
interneras Irane
ar
interneras Irane

O kartais išlenda kažkokia lentelė, kurioje siūloma panaršyti, o gal ten koks įspėjimas. Kuris po kiek laiko pasikeičia maloniu slidešou kurį galite pažiūrėti ir jūs: http://peyvandha.ir/
interneras Irane
Google translate tai verčia ir ten viskas paaiškinta- kodėl negalima žiūrėti ir ką galima žiūrėti.

Tačiau, kaip minėjau, firewallas skylėtas ir pradedant proxiais ir baigiant torrais tikrai pro jį prasimuša. Tikrai nėra koduoto ryšio nupjovimo kaip sako kad yra kinijoje (VPN ir pan.). Tikrai nežinau kaip pas juos su SSL ir kitais reikalais, nebuvo laiko tai nagrinėtis. Beja, tokia nesamonė nusimato ir Rusijoje… kaip gyvensime be to varezų ir info kalno?

4 replies on “Iranas: kiek apie internetą”

  1. Nu bus Rusijoj siena, bus ir jos apėjimas. Jei taip visas runetas netyčia sugebėtų tiesiog išnykti, tai be abejo, būtų didžiulė tragedija ir netektis — bet čia tik tiems, kas moka kvadratinėmis raidėmis skaityt. Tokių Lietuvoj palengva darosi nykstanti rūšis.

  2. Su Rusijos siena būtų labai nekas, bo labiau specifinės info ar kokių serviso manualų tik ten galima rasti ir dar nemokamai. EN kalba tos pačios info ieškant dažniausiai būna perdaug žemo lygio arba iškart prašo $$$ o sumokėjus nėra garantijos, kad gausi tai, ko norėjai, net Paypal’o “apsauga” negelbsti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *